PowerShell komutları için diğer adlar tarafından başvurmak için diğer adlar destekler. Diğer ad kullanımı deneyimi kullanıcılarla PowerShell de benzer işlemler için kullanıcılarınızın zaten bildikleri ortak komut adlarını kullanmak için diğer Kabukları sağlar.

Diğer ad kullanımı, yeni bir ad ile başka bir komuta ilişkilendirir. Örneğin, adında bir iç işlev PowerShell sahip Clear-Host , çıktı penceresini temizler. Yazabilirsiniz cls veya clear diğer bir komut isteminde. PowerShell, bu diğer adlar yorumlar ve çalışan Clear-Host işlevi.

Bu özelliği PowerShell öğrenmek için kullanıcılara yardımcı olur. İlk olarak, çoğu cmd.exe ve UNIX kullanıcıları kullanıcılar adına göre zaten bildiğiniz komut büyük bir topluluğu. PowerShell eşdeğeri aynıdır sonuçları vermeyebilir. Ancak, sonuçları Kapat kullanıcıların yeterli PowerShell komut adını bilmeden çalışmıyor. “Finger bellek” yeni bir komut kabuğunu öğrenme sıkıntıya başlıca kaynaklarından başka bir durumdur. Kullandıysanız cmd.exe reflexively yazabilir, yıllardır cls ekranı temizlemek için komutu. Diğer olmadan Clear-Host, bir hata iletisi alır ve çıktıyı temizlemek için yapmanız gerekenler bilemezsiniz.

Aşağıdaki listede, birkaç ortak gösterilir cmd.exe ve PowerShell’de kullanabilirsiniz UNIX komutları:

CatdiziniBağlamaRM
CDechoTaşımarmdir
chdirsilmepopdUyku
TemizleHpsSıralama
CLSgeçmişpushdTee
kopyalamasonlandırmaParolatür
DELLPrYazma
FarkLsren

Get-Alias Cmdlet’i bir diğer ad ile ilişkili yerel PowerShell komutunu gerçek adını gösterir.PowerShellKopyala

PS> Get-Alias cls

OutputKopyala

CommandType   Name                Version  Source
-----------   ----                -------  ------
Alias      cls -> Clear-Host

Standart diğer adlar yorumlama

Daha önce açıklanan diğer adı-diğer komut Kabuk ile uyumluluk için tasarlanmıştır. PowerShell’de yerleşik çoğu diğer adlar, konuyu uzatmamak amacıyla tasarlanmıştır. Daha kısa adları, tür, ancak bunlar ne başvuruda bulunulan tanımadığınız varsa okunması zor kolaydır.

PowerShell diğer adları arasında netlik ve kısaltma tehlikeye deneyin. PowerShell, diğer adlar standart bir dizi ortak adlar ve fiiller için kullanır.

Örnek kısaltmalar:

İsim veya fiiliKısaltması
AlmaG
Ayarlas
ÖğeBen
Konumm
Komutcm
Diğer AdAl

Kısaltılmış bildiğinizde bu diğer adlar anlaşılabilir.

Cmdlet adıDiğer Ad
Get-ItemGI
Set-Item
Get-LocationGL
Set-LocationSL
Get-Commandgcm
Get-AliasGal

PowerShell diğer ad kullanımı ile ilgili bilgi sahibi olduğunuzda, tahmin edilmesi kolaydır sal diğer başvurduğu Set-Alias.

Yeni takma adlar oluşturma

Kendi diğer adları kullanarak oluşturabileceğiniz Set-Alias cmdlet’i. Örneğin, aşağıdaki deyimleri, daha önce bahsedilen standart cmdlet diğer adlar oluşturma:PowerShellKopyala

Set-Alias -Name gi -Value Get-Item
Set-Alias -Name si -Value Set-Item
Set-Alias -Name gl -Value Get-Location
Set-Alias -Name sl -Value Set-Location
Set-Alias -Name gcm -Value Get-Command

Dahili olarak, başlatma sırasında benzer komutlarda PowerShell kullanır, ancak bu diğer adlar takımdaki herhangi biri değildir. Bu komutlardan birini yürütün çalışırsanız, diğer adı değiştirilemez açıklayan bir hata alırsınız. Örneğin:Kopyala

PS> Set-Alias -Name gi -Value Get-Item
Set-Alias : Alias is not writeable because alias gi is read-only or constant and cannot be written to.
At line:1 char:10
+ Set-Alias <<<< -Name gi -Value Get-Item

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll Up